Palais Garnier. Opera, w której straszy upiór.

paryż panorama miasta francja opera paryska

Czy wiecie gdzie straszy upiór? To własnie Palais Garnier, stał się inspiracją do napisania przez Gastona Laroux Upiora w Operze.  Jest to jeden z najbardziej spektakularnych budynków wśród światowych oper, a podziemne jeziora, które utrudniały budowę budynku, oraz tragiczny upadek żyrandola w audytorium, który miał miejsce 1896 roku były idealnym tłem do osadzenia opery w tym gmachu.

opera w paryżu francja wakacje opera w paryżu francja wakacje opera w paryżu francja wakacje

Budowa budynku rozpoczęła się w latach 60. XIX wieku i trwała 14 lat. Jest on wkomponowany w plan Haussmannowskiej przebudowy Paryża i stanął na terenie zajmowanym wcześniej przez średniowieczne zabudowania . Napoleon III, który osobiście zainicjował budowę Palais Garnier, posiadał nawet do niego własne, prywatne wejście i bibliotekę. Planowany apartament Napoleona III nie został jednak nigdy ukończony.

opera w paryżu francja wakacje opera w paryżu francja wakacje opera w paryżu francja wakacje opera w paryżu francja wakacje opera w paryżu francja wakacje opera w paryżu francja wakacje

Palais Garnier tak jak wszystkie budynki, w Paryżu swej epoki jest zniewalający. Jego architekt Charles Garnier zadbał by zarówno na zewnątrz i wewnątrz był niczym muzyka, której ma być domem. Podczas wizyty można zauważyć, że na początku korytarze mają zrównoważony oszczędny wystrój, który stopniowo jest coraz bogatszy i intensywniejszy. Tak aby niczym crescendo wywoływać w gościach coraz silniejsze i gwałtowniejsze emocje.

Audytorium opery może pomieścić 1979 osób. Sufit w 1964 roku ozdobił Marc Chagall i przedstawia sceny z 14 oper.

paryż panorama miasta francja opera paryska

 

Do Palais Garnier codziennie można udać się na zwiedzanie. Bilety można kupić na miejscu lub przez internet. Dostępne są audioguidy oraz wizyty z przewodnikiem.

Polecane dla Ciebie