Kiedy jechać do Paryża: pogoda i atrakcje

Paryz montmartre noc

Paryż pogoda

Kiedy najlepiej odwiedzić Paryż? Kiedy jest najlepsza pogoda? Czy jakiś okres jest lepszy od innego? Moim zdaniem Paryż to zawsze dobry pomysł, o każdej porze roku to miasto wygląda inaczej. Zmieniają się jego barwy, ale zmienia się również atmosfera.

Weekend w Paryżu

Kiedy nie odwiedzać Paryża?

Moim zdaniem taki sezon nie istnieje! W zależności od pory roku możemy spodziewać się różnych atrakcji, dlatego poniżej znajdziecie opis zalet poszczególnych pór roku oraz pod względem preferowanych atrakcji.

Paryż pogoda: wiosna

Jak wszędzie na świecie przyroda zaczyna budzić się do życia. Kwitną kwiaty, drzewa zielenieją i podnosi się temperatura. Zazwyczaj można już zrezygnować z ciepłej kurtki i przechadzać się w trenczu. Późną wiosną jest już cieplutko i miło. Atutem wczesnej wiosny jest to, że w Paryżu nadal jest relatywnie mało turystów i jest dość luźno na ulicach, jednak pogoda już sprzyja długim spacerom.

Z drugiej strony czasem spadnie deszcz i może być jeszcze trochę za chłodno na pikniki i wieczorne przesiadywanie nad brzegiem Sekwany.

Wiele osób mówi, że wiosna i jesień są najlepsze na odwiedzenie Paryża ponieważ wtedy pogoda jest przyjemna i łagodna oraz nie ma szczytu sezonu turystycznego.

Paryż pogoda: lato

Latem Paryż jest upalny. W ostatnich latach zdarzały się fale tropikalnych upałów, kiedy temperatury sięgały lub przekraczały 40⁰C. Ma to swoje plusy i minusy. Należy pamiętać, że w Paryżu często nie ma klimatyzacji. Część mieszkań nagrzewa się latem do niewyobrażalnych temperatur. Tak samo jest w niektórych biurach czy butikach. Wtedy można udać się po wytchnienie do muzeum, a wieczorem udać się na piknik nad Sekwanę.

Lato to szczyt sezonu turystycznego. Paradoksalnie w sierpniu Paryż się wyludnia. Mieszkańcy miasta udają się tradycyjnie na wakacje. Bo we Francji tradycyjnie wakacje są w sierpniu. Z jednej strony oznacza to troszkę więcej przestrzeni i spokoju na tarasach oraz w parkach. Z drugiej strony wiele restauracji i sklepików, które żyją głównie z mieszkańców miasta zamyka swoje drzwi na dwa-cztery tygodnie. W sierpniu wybór należy do Was.

Kiedy we Francji są wakacje?

Paryż pogoda: jesień

Zaraz po sezonie Wakacyjnym nadal można korzystać z ciepłej pogody i piknikować. Jest mniej turystów i handel otwiera się w pełni. Robi się nieco zimniej dlatego warto zabrać ze sobą lekką kurtkę oraz parasol.

Późną jesienią należy pamiętać, że choć temperatura w Paryżu rzadko spada poniżej 5⁰C to przez wilgoć i słabe ogrzewanie mieszkań warto mieć ze sobą ciepły wełniany sweter.

Paryż pogoda: zima

Zima w Paryżu nie jest mroźna. Śnieg spada w tym mieście tylko raz na kilka lat. Dni są krótkie ale dzięki temu można zobaczyć piękne wschody i zachody słońca, np. z najwyższego punktu miasta – Montmartre.

Paryskie mieszkania i wnętrza są słabo ogrzewane. Przynajmniej jak na polskie standardy. W starszych budynkach często jest tylko grzejnik na prąd. Dlatego jadąc do stolicy Francji należy mieć ze sobą ciepły sweter i ciepły szal. Z drugiej strony podczas długich spacerów można trafić w ikoniczne miejsca i mieć je tylko dla siebie. Uwielbiam zimowe spacery pod Bazyliką Sacre Coeur, kiedy mam ją tylko dla siebie.

Kolejnym plusem zimy jest to, że o tej porze roku Paryż jest najtańszy.

Paryż kiedy odwiedzić? Atrakcje

Paryż zakupy

Jeśli chcecie odwiedzić Paryż na zakupy i wyprzedaże, to pamiętajcie, że wyprzedaże we Francji są regulowane i zwykle zaczynają się chwilkę później niż w innych miejscach świata. Wyprzedaże są dwa razy do roku i trwają po 6 tygodni. Co roku najlepiej sprawdzić w Internecie, kiedy ruszają. Są dwa główne sezony: wyprzedaże letnie późnym czerwcem oraz zimowe w połowie lutego.

Paryż Muzea

Odwiedzając Paryż dla jego muzeów warto zapoznać się z kalendarzem darmowych muzeów. Część z największych muzeów świata oferuje darmowe wejścia w niedzielę jedynie poza sezonem turystycznym. Dodatkowo w styczniu i lutym jest najmniej odwiedzających Paryż, dlatego kolejki do atrakcji oraz ilość turystów jest najmniejsza.

Darmowe muzea w Paryżu

Paryskie spacery

Na długie paryskie spacery i docenienie kwitnącego Paryża pełnego kwiatów najlepsza jest pora wiosenna dlatego kwiecień i maj są idealne. Dla spacerowiczów przygotowałam przewodnik.

Wystawy i dekoracje

Co roku na święta w Paryżu są piękne wystawy świąteczne. Dekoracje witryn butików, oświetlone uliczki i jarmarki bożonarodzeniowe można odwiedzać już od końcówki listopada, aż do początku stycznia.

Kiedy jechać do Disneylandu w Paryżu

Jeśli wybieracie się do Disneylandu to należy sprawdzić czy w czasie waszej wizyty Francuskie dzieci mają szkołę. Jeśli traficie na jeden z dwutygodniowych okresów wakacji podczas roku szkolnego należy spodziewać się ponadprzeciętnych tłumów i kolejek! Polecam unikać weekendów.

Polecane dla Ciebie