Pikardia

Pikardia

Relacja z dwudniowego wypadu poza Paryż. Wycieczka ta jest świetna dla zmotoryzowanych osób, Pikardia stanowi piękną alternatywę dla Normandii.

Dlaczego warto jechać?

Natura

Wyjazd w tym kierunku to świetne połączenie wypadu na łono natury i wycieczki do miasta. Wizyta w zatoce Sommy to spotkanie z urzekającą naturą. Możecie tu obserwować ptaki oraz dziko żyjące foki. Warto zabrać ze sobą lornetkę.

Architektura miast oraz regionu jest zdominowana przez ceglane budynki, które przypominają mi holenderskie lub niemieckie budownictwo.

Amiens

W tym pięknym mieście znajduje się 120km kanałów, po których można udać się na wycieczkę łodzią oraz znana na całym świecie gotycka katedra, która zdaniem niektórych jest piękniejsza od samej Notre Dame w Paryżu. Teraz kiedy katedra Paryska jest zamkniéta do odwołania tym bardziej polecam jej zobaczenie. 

Jedzenie

Pobyt na wybrzeżu Atlantyku zawsze powinien być pretekstem do zajadania się owocami morza. Krewetki, kraby, ostrygi czy małże znajdują się w menu każdego lokalu.

Inne specjały?

Gâteau battu – to ciasto przypominające w formie brioszę. Świetnie pasuje do francuskiego śniadania lub na polski deser. Od brioszy różni się tym, ze jest bardziej maślane, słodkie oraz delikatniejsze. Nazwa ciasta battu po francusku oznacza pobite. Pochodzi z sposobu mieszania składników czyli porywczego ubijania ciasta przy pomocy rąk.

Le macaron d’Amiens – czyli makaroniki z Amiens to ciasteczka o smaku migdałów i miodu 

Le pavé de Corbie  – ciasteczka o smaku orzechów laskowych i musu jabłkowego

La tarte à l’badré – tarta z nadzieniem przypominającym flan

Salicorne – glony morskie, z których znana jest Pikardia. Można jeść je na kanapce, dodać do sałatki lub kupić zamarynowane. Po polsku nazwa troszkę mniej poetycka bo Soliród.

Prés Salés – ownacza słone łąk i nazwa na pochodzące z tego regionu mięso jagnięce. Barany pasą się na łąkach zasolonych wodą morską i żywią min. Salicorne. To nadaje ich mięsu wyjątkowy smak. Mięso Prés Salés można kupić w restauracji w postaci steku, lub np. rillettes.

Dojazd

Wyjazd i powrót z Paryża są dość łatwe, ponieważ mamy dwie opcje: A115 i często luźniejsza trasa A3.

Znane osobistości

Z tego regionu pochodzi obecny prezydent Francji Emmanuel Macron, który urodził się w Amiens. To miasto było przez 34 lata jego domem pisarza Juliusza Verne. Obecnie został zamieniony on w muzeum.

Mam nadzieje, ze podobała Wam się wizyta w tym trochę mniej popularnym regionie Francji. Wiele zakątków tego kraju kryje swoje tajemnice. warto je poznać bo dzięki temu macie okazje zobaczyć piękne miejsca, które nie są zatłoczone przez turystów.

Poniżej znajdziesz dużo zdjęć z tego regionu.

À bientôt! 

Nie zapomnij zobaczyć innych wpisów na blogu! Zajrzyj do spisu artykułów do, którego link znajduje się w menu oraz na dole wpisu!

Picardia
Picardia

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

Pikardia

Spacer w Pikardii
Spacer w Pikardii

Pikardia

Foki w zatoce Sommy
Foki w zatoce Sommy

Port w zatoce Sommy

Katedra w Amiens
Katedra Notre Dame w Amiens
Katedra w Amiens
Wnętrze katedry Notre Dame w Amiens

Amiens

Zatoka Sommy

Kanały w Amiens
Kanały w Amiens

Kanały w Amiens

Kanały w Amiens

Pikardia

Amiens
Architektura w Amiens
Pikardia
Pikardia
Amiens
Amiens
Katedra w Amiens
Katedra w Amiens

"<yoastmark

Pikardia
Pikardia

 

https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/

Polecane dla Ciebie