Przygotuj się do wakacji we Francji

Święto wina we Francji

To musisz wiedzieć przyjeżdżając do Francji

Jeśli wybierasz się do Francji po raz pierwszy to warto dobrze się przygotować. Poniżej lista, która przyda się na francuskich (i nie tylko!) wakacjach. Dzięki niej unikniesz wtop i nieprzyjemnego stresu.

Telefon

Od czerwca 2017 roku w Unii Europejskiej macie prawo korzystać z telefonów Polskich na takich samych zasadach jak w Polsce. Telefony i sms, nie są już powodem do zmartwień. Macie  Internet, a dane sieciowe nie nabiją Wam już rachunku, który będziecie spłacać przez kolejny rok.

Przygotuj się na JEDZENIE

Posiłki we Francji je się trochę inaczej niż w Polsce.

  • Śniadanie jest małe i składa się z croissanta oraz kawy. Czasem pojawi się też bagietka i konfitury.
  • Obiad je się w godzinach 12-14. Restauracje zwykle zamykają się o 15 aby otworzyć się ponownie o godzinie 19.
  • Kolacja zaczyna się późno bo o 19-19.30 a nawet później. Niektóre restauracje mają tzw. double service. Oznacza to, że rezerwacje można zrobić na wczesną kolację o 19.30 lub późną o 21.30. Nie jest to bardzo powszechne, ale zdarza się.

Zanim pójdziesz do restauracji sprawdź, czy jest otwarta

Nigdy nie wiesz, kiedy dana restauracja ma weekend. Część jest otwarta 7dni w tygodniu, inne są zamknięte w weekend lub jeden dzień weekendu, a jeszcze inne we wtorek lub środę. Już wiesz, dlaczego warto robić rezerwacje?

Sklepy spożywcze w twojej okolicy

Większość sklepów jest zamknięta w niedziele lub jest zamykana o 12-13, choć ta zasada często nie dotyczy lokalizacji turystycznych.

Muzeum

Sprawdź kiedy muzeum, które chcesz odwiedzić ma dzień wolny. Aby uniknąć kolejek warto też kupić bilet z wyprzedzeniem przez internet. Na cieszące się popularnością wystawy tymczasowe to jest wręcz obowiązek! 

Bądź uprzejmy

Poznaj, zwroty grzecznościowe. Dla francuzów są one bardzo ważne i mówiąc Bonjour na początku zdania do każdej napotkanej osoby, łatwiej będzie Ci otrzymać informacje, których poszukujesz. Nie ma opcji, aby Przepraszam, czy wie Pani, gdzie jest dworzec wystarczyło. Powinno być: Bonjour + pytanie. Na blogu jest rozbudowany wpis na ten temat. Znajdziecie go tutaj.

  • Bonjour Dzień dobry
  • Merci Dziękuję
  • Pardon Przepraszam
  • S’il vous plait Poproszę
  • Au revoir Do widzenia
  • Je ne parle pas francais Nie mówie po francusku

La bise

Francuzi całują się na dzień dobry. Również mężczyźni. Nie musisz od razu całować każdego kogo poznasz, ale może warto poznać choć powierzchownie zasady powitalnego całusa. Napisałam o tym cały artykuł, który znajdziecie tutaj.

Ser

Ser to nie jest przystawka, tylko danie, które je się po dani głównym a przed słodkim deserem.

Prezenciki

Kiedy jesteś zaproszony na kolacje do Francuza przynieś jakiś drobiazg, najlepiej wino. Jeśli ty zapraszasz – nie zakładaj, że goście przyniosą wino. Nawet jeśli tak, to pierwsza butelka powinna pochodzić z twojej domowej winniczki.

Gotówka

Zawsze mniej przy sobie trochę gotówki. Wiele miejsc nie akceptuje płatności kartą poniżej 10euro.

Przerwa na papieroska

Palenie w miejscach publicznych np. na tarasach jest (niestety) dużo bardziej tolerowane niż w Polsce. Za to ceny za paczkę papierosów są zabójcze dla portfela.

Wino nad Sekwaną

Tanie wino nie zawsze jest złe. Możecie znaleźć butelkę przyzwoitego wina za 4-5uro. Ponadto picie w miejscach publicznych choć niedozwolone to jest tolerowane. Nikogo nie dziwi grupka osób na pikniku w miejscu publicznym z kieliszkami wina w dłoniach. Piwko, też jest tolerowane.

Kiedy jesteś na prowincji (tzn. poza Paryżem)

Wiele miejsc zamyka się w godzinach obiadowych tj. 12-14. W mniejszych miejscowościach i nie tylko np. pracownicy banków, weterynarz czy lekarz w tym czasie idą coś zjeść. Widziałam nawet sklepy typu Carrefour zamykane na czas obiadu (choć to nie zdarza się często).

Ten blog powstał po to aby opowiedzieć wam o Francji i Paryżu.  Po kilku latach w stolicy Francji opowiadam o tym co moim zdaniem Warto zobaczyć we Francji i Paryżu oraz jacy naprawdę są Francuzi. Poszukaj tego co interesuje Cię na blogu, lub zobacz spis artykułów (okienko poniżej)

À bientôt!

https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/

Polecane dla Ciebie